Leírás
Az amerikai mocsárciprus vagy más néven fésűs mocsárciprus, vagy virginiai mocsárciprus (Taxodium distichum) őshazája Észak-Amerika délkeleti része. Magyarországon díszfának sokfelé ültetik — szép, légzőgyökeres példányait Vácrátóton és Alcsúton is megtalálhatjuk.
30-40 méteresre növő, fiatalon kúpos koronájú, idős korban terebélyes, vízszintes ágú fa.
Gyökereiből mocsaras, nedves talajon cseppkő alakú légzőgyökér ágak emelkednek ki a talaj fölé. Szép légzőgyökereket csak nedves talajon fejleszt.
Tűlevelei körülbelül 2-3 centiméter hosszúak, puhák, a főhajtáson spirálvonalban állnak, az 5-10 centiméteres rövidhajtásokon fésűszerűen. Tobozai gömbszerűek, 2-3 centiméter hosszúak.
Talajban kevéssé válogat, leginkább a jó vízelvezető talajokat kedveli, így öntözött homoktalajon is megél, ahol a természetes vegetációval egyébként nem venné fel a versenyt. Világoszöld lombja ősszel sárgába fordul, majd leveleit a rövidhajtásokkal együtt hullatja le.
Porzós barkái nyár végén jelennek meg, és egész télen a fán csüngenek. A pollenje április-májusban érik. Tobozai egy év alatt érnek be.
Díszfaként kedvelt puha, tollszerű hatást keltő lombozata, őszi lombszíne miatt.
Fája a bútor- és általában a faiparban igen keresett, értékes. Szíjácsa keskeny, gesztje világossárgás vagy sárga-vöröses, finom, néha hullámos évgyűrűkkel. Rostjai egyenesek és durvák; fája sávos, gyantás, szagtalan, megfelelően lágy és könnyű, de igen rugalmas, teherbíró és minden körülmények között rendkívül tartós.
Szállítási méret: 80-125cm